Na rynku wytwórcy oferują mnóstwo różnorodnych rodzajów baterii oraz spłuczek. Czym tak rzeczywiście się od siebie różnią konkretne modele? Bateria termostatyczna ma funkcjonalność zachowania określonej temperatury wody, i posiada zintegrowany przycisk, który odpowiada za obniżenie ciśnienia wody.
Tenże model zezwala na błyskawiczne nastawienie temperatury oraz błyskawiczne zamknięcie dopływu wody. Jednouchwytowe baterie przy współpracy mieszaczy wody gorącej z zimną pozwolą na gospodarność na pułapie 40%. Następnym rodzajem zasługującym na uznanie w grupie wodo-oszczędnych jest bateria bezdotykowa. Jest to bateria zaopatrzona w fotokomórkę. Samoczynne sterowanie zamykaniem oraz otwieraniem wody zapobiega na przykład nie dokręceniu baterii. Woda nie leci natychmiast po odjęciu rąk spod kranu. Ów model jest idealnym do wyeliminowania czyszczenia zębów, lub namydlania dłoni pod lecącą wodą. Następny rodzaj to bateria jednouchwytowa. Miesza wodę gorącą oraz zimną, co generuje 40% oszczędność wykorzystania wody. Co istotne oszczędne baterie optycznie nie odstają od tych klasycznych.
Dostępne na rynku spłuczki posiadają już jako standard wkomponowany dwudzielny klawisz ułatwiający spłukiwanie wc całą objętością czy jej częścią. W wybranych opcjach zamiast tego klawisza jest klawisz z opcją stop. Pozwoli on na przerwanie wyrzutu wody w każdym momencie. Żeby ograniczyć ilość wody wykorzystywanej w naszym domostwie domowym nie trzeba naciągać naszego budżetu inwestując w luksusowe baterie. Wraz z upowszechnianiem się mody na “eko” producenci proponują zestawy wodo-oszczędnych systemów, które dopasowane są do praktycznie wszystkich baterii dobieranych do użytku domowego.
Pralka, zmywarka- generator kolejnych wydatków, czy inwestycja w oszczędności z tytułu rachunków za wodę?
Współczesny osprzęt AGD taki jak pralka bądź zmywarka nie jest tani. Aczkolwiek przy długoterminowym wykorzystywaniu potrafią okazać się dużo bardziej korzystne. Standardowa zmywarka w trakcie jednego zmywania wykorzystuje 14 do 21 litrów wody w zależności od typu oraz funkcjonalności. Przy myciu tradycyjnym z zlewozmywaku tej samej ilości naczyń, wykorzystanie wody wynosi ok. 70 litrów wody. W sklepach oferowane są także zmywarki wodo-oszczędne, które wykorzystują tylko 8 litrów wody. Współczesny osprzęt jest zaopatrzony w technologię elektronicznych czujników monitorujących stan zanieczyszczenia wody.
Pozwala to na skuteczne użycie zasobów. Dla łatwiejszego zobrazowania, przy założeniu, że pojedyncze włączenie zmywarki odpowiada 3 myciom tradycyjnym rocznie wygenerujemy oszczędności na poziomie ok. 85 m3 czyli w zaokrągleniu 550 zł. Pralki nowej generacji redukują wykorzystanie wody do minimum. Są zaopatrzone w układy regulujące ilość wody do wielkości wsadu wyrażonego w kilogramach. Mają one dużą ilość funkcji, które możesz dostosować do indywidualnych potrzeb, w tym wiele związanych z oszczędnością poboru wody.
Oszczędzanie wody w ogrodzie
Nawadnianie ogródków w okresie kalendarzowego lata wykorzystuje wyjątkowo duże ilości wody. Co uczynić żeby ograniczyć średnie wykorzystanie wody w tym celu? W przeciągu roku określane jest na ok. 1100 litrów. Rośliny mają odmienne kryteria dotyczące stopnia wilgotności ziemi. Zaznajomienie się z nim pozwala na dopasowanie systematyczności oraz intensywności skrapiania wodą, co w rezultacie spowoduje, iż woda nie będzie marnotrawiona. Z finansowego punktu widzenia rozsądnie jest nawadniać tereny zielone z mniejszą częstotliwością, lecz intensywniej. W konsekwencji woda lepiej dojdzie do korzeni flory. Przy wielkich zieleńcach doskonale sprawdzą się instalacje nawadniające. Samoczynne nawadnianie jest zaopatrzone w sensory wilgotności i włączają systemy nawilżające tylko gdy wilgotność ziemi obniży się do określonego poziomu.
Instalacja duala.
Jest to mechanizm pozwalający na powtórne użycie wody. Na przykład woda, którą użyjemy w zlewie zostanie powtórnie zastosowana do spłukania wc. Jest to praktyczne rozwiązanie , które polega na złączeniu odpływu ze zlewu oraz zbiornika muszli wc. Rozwiązanie jest niezwykle oszczędne a pozwala na ponowne zastosowanie ok. 45% wody. Analogiczne systemy mogą mieć zastosowanie w całym domu, jest to używanie wody szarej.
Oszczędzanie wody jest opłacalne. W Polsce stawki za m3 wody z każdym rokiem są większe. W bliskiej przyszłości możemy spodziewać się następnych zwyżek opłat. Jeśli zastosujemy się do kilku z ww porad możemy przyoszczędzić niekiedy 70% wykorzystywanej w przeciągu roku wody. Inwestycje w sprzęt wodo-oszczędny przy wzrastających opłatach wytworzą jeszcze większe oszczędności w naszym budżecie. Istotne jest żeby regularnie kontrolować stan urządzeń oraz instalacji hydraulicznych w domu, i w razie usterki błyskawicznie postępować wzywając profesjonalną firmę. Jeśli jesteś na etapie budowy domu, warto zapoznać się z ofertą – projektowanie wnętrz, która również obejmuje projekt wodo-oszczędnej instalacji hydraulicznej. Osobom z Stolicy oraz okolic rekomendujemy usługi naszych fachowców, którzy służą swoimi kwalifikacjami i wieloletnim doświadczeniem. Zapraszamy do kontaktu. Gdy troska o planetę nie jest dla Ciebie właściwym powodem, żeby ograniczyć wykorzystanie wody, to rachunek finansowy powinien Cię nakłonić.