Twoje rachunki za wodę są duże z miesiąca na miesiąc? Denerwuje Cię duże wykorzystanie wody w Twoim gospodarstwie domowym? Oszczędzanie wody jest istotne nie tylko z powodów środowiskowych – lecz to także istotny aspekt. Stawki za wodę mają znaczący udział w budżecie domowym. W jaki sposób ograniczyć wykorzystywanie wody?
Zobacz sprawdzone patenty! Oszczędzanie wody nie musi być trudne i niekiedy może stać się nową rutyną w Twoim mieszkaniu. Nie musi łączyć się z inwestowaniem w drogie podzespoły. Można rozpocząć od malutkich kroków, takich jak wyłączenie wody w trakcie szczotkowania zębów, bądź branie prysznica zamiast kąpieli w wannie. Ograniczanie mycia naczyń pod bieżącą wodą także spowoduje znaczne oszczędności wody. Nowym krokiem może być kupno popularnych urządzeń wodo-oszczędnych. Gdy remontujesz dom bądź mieszkanie można zainwestować w innowacyjne ekologiczne baterie, które pozwolą na niższe wykorzystanie wody w trakcie standardowych czynności.
Żeby efektywnie oszczędzać wodę w domu zaleca się wypracować sobie zwyczaje w trakcie standardowego korzystania z łazienki i kuchni. Zwróć uwagę na regularne czynności. Rozpocznij od najzwyklejszych, takich jak:
- Wyłączanie wody w trakcie szczotkowania zębów, lub golenia zarostu. Szczotkowanie zębów , które trwa 3 minuty pod bieżącą wodą może spowodować zużycie około 20 litrów wody.
- Napełnienie wanny jedynie do połowy, a nawet 1/4 wysokości doprowadzi, iż zaoszczędzone zostanie choćby do 80 litrów wody.
- Skrócenie czasu spędzanego pod natryskiem wygeneruje dużą gospodarność. Prysznic trwający 8 minut może doprowadzać do wykorzystania 80 litrów wody.
- Usunięcie wycieków baterii przy umywalkach, wannie, zlewie i spłuczki w wc.
- Wykorzystywanie programu oszczędnego w zmywarce i pralce. Pamiętaj żeby włączyć tą funkcjonalność za każdym razem, gdy nie ładujesz całego wsadu, bądź naczynia oraz odzież są nieznacznie zabrudzone.
- Nie rozmrażanie wyrobów spożywczych za pośrednictwem ciepłej wody, przewiduj posiłki wcześniej, umożliwi to na rozmrożenie artykułów w sposób normalny. Ta technika nie tylko podniesie oszczędność wody lecz także walory smakowe obiadów.
- Mycie samochodu wodą z wiaderka, zamiast z węża ogrodowego. Do płukania auta pod bieżącą wodą średnie wykorzystanie wody wynosi 80 litrów.
- Kilkukrotne wykorzystanie tej samej wody na przykład wodą po obmywaniu warzyw możesz podlać kwiatki, lub ogródek.
Czy są praktyczne gadżety umożliwiające oszczędzić wodę?
Łatwym patentem na rozpoczęcie oszczędzania po wypełnieniu w/w podpunktów jest nabycie perlatora. Jest to przydatne narzędzie, którego praca polega na utworzeniu mieszaniny z wody oraz powietrza. Powoduje obniżenie wkładu wody w bieżącym strumieniu z baterii. Istnieje opcja kupienia gotowej baterii z perlatorem bądź kupienia nakładki na baterie, którą dysponujesz w mieszkaniu. Urządzenie to ma mechanizm, który ogranicza przepływ wody i dodatkowo dostosowaną dyszę napowietrzającą. Strumień wody kształtem nie różni się od tego, jaki możemy napotkać w popularnych kranach. Woda połączona z milionem bąbelków powietrza ma większą objętość przy obniżonej wielkości strumienia.
Powietrze nie tylko rozszerza objętość strumienia, lecz także oddziałuje na jego ciśnienie oraz intensywność spłukiwania. Skutkiem stosowania perlatora jest niższe użycie wody doprowadzające do oszczędności pieniędzy i środowiska. Widoczne na rynku urządzenia według ich wytwórców zapewniają oszczędność wody na pułapie 40-60%. Dla prawidłowego z naświetlania oszczędności uzyskiwanych przez perlator posłużmy się przykładem czyszczenia dłoni. Procedura trwa ok. 13 sekund. Z wykorzystaniem urządzenia zazwyczaj zaoszczędzimy 1-2 litry wody, co w wyliczeniu na roczne wykorzystanie daje nam oszczędność w zbliżonej wartości 14 m3. Stanowi to równowartość ok 90 złotych w zależności od stawki.