Realizując remont naszej łazienki niejednokrotnie decydujemy się na kafelki bądź płytki, zarówno na ścianę, jak i na podłodze. Jest to decyzja bezpieczna ,która pozwala na zrealizowanie dowolnej aranżacji przestrzeni.
Niemniej jednak jest kilka kwestii, o jakich trzeba pamiętać, aby uzyskany rezultat był doskonały, nasza łazienka wizualnie się nie zmniejszyła, zaś same płytki harmonizowały z aranżacją całego pomieszczenia, typu mebli oraz naszego charakteru.
O czym należy pamiętać przed wyborem płytek do łazienki?
Pomimo, iż dobór kafelek oraz płytek jest aktualnie bardzo duży, nie każdy rodzaj płytek będzie pasować do naszej wymarzonej łazienki. Po pierwsze gabaryt płytek powinien być dopasowany do wymiaru naszej łazienki. Im mniejsza powierzchnia wnętrza, tym mniejszy gabaryt kafelek powinniśmy dobrać. Im większa ilość elementów, tym większa wyda się łazienka, a zarazem rezultat może okazać się o wiele bardziej estetyczny, aniżeli przy doborze wielkich płytek. Pod rozwagę powinno również być brane to, kto będzie korzystał z łazienki – osoby dorosłe, czy także nasze pociechy. Jeżeli posiadamy dzieci, to ile mają lat, w jakim stopniu są samodzielne, czy radzą sobie dobrze same bez pomocy osoby dorosłej. Jeżeli mamy małe dzieci, płytkami zaleca się zabezpieczyć wszystkie ściany. Zapobiegniemy wtedy chlapania oraz brudzenia ścian, co zagwarantuje nam komfort bez potrzeby nakładania kolejnych ograniczeń. To, jaki rozmiar oraz wzór kafelek wybierzemy powinno być również skonfrontowane z kompozycją naszej łazienki. Minimalistyczny, tradycyjny to wciąż modny styl dobrze wygląda z prostymi kafelkami w neutralnych odcieniach. Odmienne style potrzebują indywidualnych rozwiązań.
Jaki styl płytek wybrać do naszej łazienki?
Kafelki mogą być minimalistyczne oraz klasyczne, które stanowią tło dla łazienkowych mebli, ozdób oraz sprzętów, lub dużo bardziej intensywne, innowacyjne oraz nowoczesne, które nadają łazience agresywnego wyglądu. Decyzja, którą musimy podjąć, zależy od naszych osobistych uwarunkowań – niewątpliwie istnieje również wiele rozwiązań „między”. Zaleca się jednakże mieć na uwadze kilka kwestii. Mody błyskawicznie się zmieniają, gust Klienta jest stabilniejszy. Gdy remontujemy łazienkę, która ma nam posłużyć przez bardzo długi czas, dobrze jest zdecydować się na kafelki w bezpiecznym odcieniu, bez intensywnych kształtów oraz ozdób, które potrafią błyskawicznie się znudzić. Jednorodne kafelki umożliwiają swobodną modyfikację wyglądu łazienki, w sytuacji kiedy zajdzie taka potrzeba lub doścignie nas monotonność. Powinny pasować do dowolnego z naszych innowacyjnych projektów. W sytuacji kiedy odnawiamy łazienkę w mieszkaniu, z którego chcemy się w perspektywie czasu przeprowadzić, lub remont przeprowadzany co parę lat nie stanowi dla nas problemu, możemy bardziej zaszaleć, zarówno pod względem odcieni płytek jak również ozdób.
W jaki sposób montować płytki?
Sam dobór właściwych kafelek to nie koniec problemu. Jednakowo istotny jest montaż ich na ścianie. Odmienne typy oraz rodzaje potrzebują różnorodnych rozwiązań. Każdorazowo trzeba mieć na uwadze kilka kwestii. Po pierwsze nim przystąpimy do montażu zaleca się starannie to przeanalizować, mając na uwadze fakt, w jakich miejscach dostrzegalne będą łączenia oraz cięcia. Niekiedy dobrze jest zakupić więcej kafelek, żeby ułożyć kafelki w być może trochę mniej ekonomiczny sposób, lecz o wiele bardziej elegancki. Paskudne docinki mogą zniszczyć niekiedy nawet najlepszy rezultat. Po drugie ważne jest, szczególnie gdy kafelki podłogowe oraz ścienne są w jednym rozmiarze, żeby fugi przy łączeniach wypadały w tych samych miejscach. Wszystkie ucięte kafelki zaleca się montować od posadzki. Gdy zależy nam, aby łączenia były niemalże nie widoczne, musimy dobrać kafelki rektyfikowane oraz perfekcyjnie dopasować do nich odcień fug. Gdy kafelki nie będą układane od posadzki aż po sufit, aby nadać im atrakcyjnego wyglądu należy zadbać o licowanie ich z powierzchnią. Często rozbieżność poziomów poprawia się za pośrednictwem specjalistycznych płyt gipsowo – kartonowych. Niewątpliwie w wybranych stylach dysproporcja w zakresie poziomów stanowi część kompozycji, jednakże najczęściej niszczy cały rezultat. Zakupując kafelki od samego początku musimy także pamiętać o kafelkach „na zapas”, oraz zwiększyć ilość zamówionych płytek o 10-15%. Zapasowe kafelki potrafią się przydać w sporej ilości przypadków, np. w trakcie gierunku (czyli obcinania kafelek pod kątem 45 stopni) , które ma na celu estetyczne obłożenie różnych przestrzeni, takich jak obudowa ciągów wentylacyjnych bądź wanny. Dodatkowe kafelki potrafią również ochronić nas przed remontem, lub byciem zmuszonym do użytkowania łazienki z brzydkim wykończeniem.
O czym należy pamiętać?
Na zakończenie parę słów podsumowania. Po pierwsze to, o czym musimy obowiązkowo pamiętać, mianowicie żeby do łazienki dobrać płytki wytrzymałe na wodę, o obniżonej nasiąkliwości oraz wysokiej wytrzymałości na środki chemiczne. Posadzki muszą być oczywiście antypoślizgowe. Przed położeniem kafelek przy prysznicu, wannie bądź umywalce w pierwszej kolejności trzeba położyć hydroizolacje. Może się to wiązać z potrzebą skrócenia kafelek, musimy zatem mieć to na uwadze projektując odpowiednie ułożenie. Płytki równo ucięte (tak zwane kafelki ratyfikowane) umożliwiają osiągnięcie wizualnie jednorodnej płaszczyzny, mogą zatem być świetnym rozwiązaniem. Aktualnie kładzenie kafelek wystarczy w miejscach, jakie narażone są na bezpośredni kontakt z wodą, nie muszą być zamontowane od posadzki aż po sufit. To, ile oraz gdzie będą położone płytki zależy od naszego własnego stylu i dobranej łazienkowej aranżacji. Zanim udamy się do hurtowni celem kupna kafelek zaleca się wykonanie szczegółowej inwentaryzacji łazienki, tzn. bardzo starannie zmierzyć wszystkie ściany oraz posadzki. Pomoże nam to w doborze formatu kafelek i ich liczby.
Wybór kafelek do łazienki ma wbrew pozorom olbrzymie znaczenie. Przebywamy tam w końcu mnóstwo czasu, warto aby był on miły. Niekiedy od współczesnych, popularnych rozwiązań zaleca się postawić na minimalizm. Duże znaczenie ma przede wszystkim ergonomia oraz łatwość utrzymywania łazienki w czystości, gdyż to ona stanowi prawdziwą wizytówkę mieszkania i gospodarza.