Standardowym wyposażeniem naszych łazienek jest ergonomiczna kabina prysznicowa. Pozwala ona mieszkańcom nie tylko na wzięcie błyskawicznego prysznicu, rannej kąpieli orzeźwiającej, ale również na komfortową kąpiel wieczorową porą. Jaki rodzaj kabiny prysznicowej należałoby wziąć pod rozwagę, dopasowując ją do naszej łazienki?
Kabina prysznicowa to jeden z bardzo istotnych produktów, jaki obowiązkowo musi znaleźć się w każdej współczesnej łazience. Jest to produkt z jakiego korzystamy codziennie, w związku z czym kabina prysznicowa musi być bardzo ergonomiczna i funkcjonalna dla każdego domownika. Aktualnie w sklepach i hurtowniach mamy ogromną liczbę dostępnych kabin prysznicowych. Jeszcze większa ilość producentów proponuje w kabinach rozmaite akcesoria, które z pewnością podnoszą komfort jej używania. Dobór właściwej kabiny musi być od samego początku dobrze przemyślany. Nabyta przez nas kabina prysznicowa powinna być nie tylko praktyczna ale również odpowiednio wpasowana do kompozycji i aranżacji łazienki. Przed kupnem można rozważyć czy postawić na akcesoria czy jednak w głównej mierze postawić na minimalizm oraz ergonomię kabiny prysznicowej?
Jaki wygląd i gabaryty ergonomicznej kabiny prysznicowej.
Pośród najbardziej modnych rodzajów można wymienić kabiny narożnikowe, które to doskonale sprawdzają się w niewielkich łazienkach. W sklepach występują one w różnorodnych rozmiarach, przez co każdy Klient znajdzie odpowiednią kabinę prysznicową do swojej łazienki. Za idealny rozmiar uznaje się kabiny o rozmiarach 90×90 cm, niemniej jednak dostępne są w sklepach również mniejsze kabiny o rozmiarach 80×80 cm i 70×70 cm. Ta najmniejsza z uwagi na ergonomię użytkowania wybierana jest przez klientów sporadycznie, instalowana jest najczęściej w małych łazienkach. Spora grupa producentów ma także w swojej kolekcji kabiny prostokątne, których co najmniej jeden z boków podstawy ma od 100 do niekiedy nawet 220 centymetrów. Dodatkowo coraz większą renomą i popularnością cieszą się kabiny wnękowe, które to są zaopatrzone wyłącznie w drzwiczki oraz instalowane są we wnękach łazienki. Są one szczególnie korzystnym rozwiązaniem w niewielkich łazienkach, ponieważ dzięki temu rozwiązaniu oszczędzana jest powierzchnia naszej łazienki. Kabina ta jest wyjątkowo dyskretna i komfortowa, zaś nieprzydatna wnęka zdobywa praktyczne zastosowanie.
Jaki podjąć wybór – brodzik czy kabina wolnostojąca?
Dobór właściwej kabiny nie należy do kwestii prostych, niemniej jednak to ważny element, dzięki któremy nasze mieszkanie zyska fukcjonalność. Przed kupnem można zastanowić się jakie ma ona spełniać wymagania. Otóż w sklepach i u producentów są dostępne kabiny, które instaluje się bezpośrednio na posadzce bądź na brodziku. W trakcie jej instalacji bardzo istotne jest określenie właściwego odpływu, bowiem w innym przypadku woda będzie wyciekać poza obręb kabiny. Otóż przewód, jaki łączy brodzik czy wpust z instalacją kanalizacyjną, powinien być nachylony pod kątem około czterech – pięciu procent. Kabiny wolnostojące to doskonałe wyjście dla łazienek o wielkiej powierzchni i przestrzeni. Jest to niezwykle ergonomiczne podejście, które dodaje dowolnemu pomieszczeniu nowoczesności. Kabiny walk-in składają się z 2 bądź 3 płyt szkła. Kabiny tego rodzaju idealnie sprawdzają się w łazienkach urządzonych w stylu minimalistycznym bądź klasycznym. Dostarczają one do wnętrza dużą ilość światła a także swobody oraz świeżości, a także idealnie podkreślają płytki podłogowe oraz ścienne. Z kolei brodzik jest jednym z budżetowych, a zarazem również jedną z najprostszych rozwiązań w instalacji. Każdy brodzik mamy możliwość zamontować na różnym poziomie głębokości. Najgłębsze brodziki mierzą do 40 centymetrów głębokości, natomiast tradycyjne do 15 centymetrów. Optycznie wygląda to tak, iż im głębszy brodzik, tym wizualnie wykorzystuje on większą ilość powierzchni. W niewielkich łazienkach najkorzystniejszym wyjściem jest parawan, którego mamy możliwość instalacji na wannie w pobliżu, baterii wannowo-prysznicowej. Gdy zdecydujemy się na ten typ rozwiązania to trzeba pamiętać o tym, iż wanna w tej sytuacji musi zostać osadzona przy ścianie. Parawany obejmują wannę wokół oraz tworzą z niej ergonomiczną kabinę.
Jakie wykończenie kabiny prysznicowej – z tworzywa sztucznego, czy ze szkła?
Producenci działający na rynku proponują konsumentom kabiny szklane a także wyprodukowane z tworzywa sztucznego. Pierwsze z nich wytwarzane są z solidnego, szkła hartowanego, zaś wartość jest przeważnie adekwatna do solidności. Płaszczyzna szklanych ścianek może być przeróżnie zabarwiana. Może ona być ornamentowana bądź zmatowiona, dekorowana techniką sitodruku lub piaskowana. Natomiast kabiny wykonane z tworzywa syntetycznego charakteryzuje o wiele mniejszą ceną. Jej ścianki są polistyrenowe oraz posiadają przeważnie wytłoczone ozdobne, bardzo interesujące wzory. Decydując się na kupno takiego produktu trzeba mieć na uwadze fakt, iż są one słabo wytrzymałe na zniszczenia mechaniczne.
Jaki wybrać rodzaj drzwi do kabiny prysznicowej
W trakcie kupna kabiny dużą uwagę musimy zwrócić na model zainstalowanych drzwi. Komfort użytkowania kabiny jest bowiem w wysokiej mierze zależny od rodzaju i sposobu otwierania drzwi. Mianowicie najmniej miejsca zajmują drzwi rozsuwane i przesuwane, które to zwykle są zainstalowane na rolkach, które umiejscowione są na szynach bądź prowadnicach. Kabiny z drzwiami rozsuwanymi są niezwykle funkcjonalne, ponieważ powodują w pełni spływanie wody do wewnętrznej części kabiny, natomiast przy ich otwieraniu woda nie wypływa na zewnątrz łazienki. Opcją alternatywną do drzwi przesuwnych są drzwi skrzydłowe, często nazywane uchylnymi. W sprzedaży dostępne są modele, które pozwalają na otwieranie drzwi zarówno do wewnątrz jak i na zewnątrz kabiny. Drzwi rozsuwane przeważnie są dwu-skrzydłowe bądź jedno-skrzydłowe, natomiast do ich otwierania potrzebne jest znacznie więcej miejsca. Trochę rzadziej instalowanymi w kabinach są drzwi składane w harmonijkę. Drzwi te potrafią składać się na jedną lub dwie strony. Nie potrzebują one zainstalowanych prowadnic. Ich korzystną cechą jest to, iż wykorzystują niewiele miejsca, zatem idealnie nadają się do łazienek o niewielkiej powierzchni. Z kolei wadą drzwi harmonijkowych jest to, iż są relatywnie mniej szczelne od innych.
Jeśli zdecydujemy się na kupno kabiny prysznicowej trzeba zawsze pamiętać o tym, iż bez względu na kształt oraz rozmiar, musi ona idealnie wpasowywać się w aranżację i wystrój naszej łazienki. Dodatkowo od samego początku zaleca się zwrócić uwagę na akcesoria takie jak: uchwyty, rączki i zawiasy, które nie tylko przypisują jej charakteru, ale także decydują o jej funkcjonaliści. Kabina to produkt, który przeważnie służy w naszej łazience przez bardzo długi czas, zatem warto dokonać właściwego wyboru.